CoinBox – Dijital Kumbaranız

20131228-134426.jpg

Bu yazımda henüz prototip aşamasında olan CoinBox girişiminden bahsedeceğim.

Fikrin sahibi pek sevgili arkadaşım Halil Kabaca. Fikir basit bir içgörüden hareketle ortaya çıkmış; mikro online ödemelerde kredi kartı bilgisini kullanmak istemeyenlerin problemine kumbara alışkanlığını kullanarak online ödeme çözümü sunma. Hatta TechCrunch Hackathon Berlin 2013 videosu da var.

CoinBox bozuk paralarınızı kullanarak mikro online ödeme yapmanızı sağlıyor. CoinBox’ı kullanmak için ihtiyacınız olanlar; CoinBox (dijital kumbara), bluetooth sahibi bir akıllı telefon, CoinBox mobil uygulaması ve bozuk paralar. CoinBox ile akıllı telefonunuz bluetooth aracılığıyla bağlantı kuruyor. CoinBox’a attığınız paralar anında hesabınıza yansıyor ve uygulamadan bunu görerek online alışverişlerde kullanabiliyorsunuz.

Açıkçası bu modelde en çok hoşuma giden dijital kumbara fikri oldu. Malum kumbara ile büyüyen bir kuşak olarak, kaybolmaya yüz tutan bu alışkanlığın dijital olarak yeni nesillerle buluşması desteklenesi. Tabi CoinBox’ın iddiası dijital kumbarayı aşıyor, mikro online ödeme modeli iddiası var. Bu iddiayı bekleyen zorluklara bakacak olursak; CoinBox tedariği, bakımı, sahteciliklerin engellenmesi ve tabi fikir şu an tutsa bile yeni nesilin buna ihtiyaç duyup duymayacağı.

Siz ne dersiniz, CoinBox kullanır mıydınız?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s