Kriz ve fırsat, Yeni normaller

Active Academy 8. Uluslararası Finans Zirvesinden notlar…

1994 yılında Bolkarlar’da iki dağcının kaybolması ve tüm kurtarma faaliyetlerinin başarıya ulaşmaması büyük bir kriz. Bu krizden çıkartılan derslerle bir grup dağcının örgütlenmesi ve arama kurtarma faaliyetleri için dernek kurması (AKUT) fırsat.

Uluslararası ekonomi ile entegre her ülke, kendi ekonomisi sağlam da olsa, krizden çok hızlı etkileniyor. Krizden çıkış için yeni yol haritası halen yok! Çözüm için zihin haritalarını da değiştirmek gerekir.

Doğal kaynaklar bu yy. da tükenecekse, bir an önce yeni yol haritası ile bu eksende yeni normali oluşturmalıyız.

Dünya genelinde 2010 sonunda %5, 2011’de %4,8 büyüme bekleniyor. Gelişmekte olan ülkelerin oranı %7’nin üstündeyken, gelişmiş ülkeler %3 civarında. Gelişmiş ülkelerin tasarruf oranı %18’ken gelişmekte olan ülkelerin oranı %30’larda (Türkiye’nin oranı %12,6, çok düşük). Gelişmekte olan ülkelerin bu çıkışı iyi bir şey.

Birçok gelişmiş ülkede büyük bankaların önemli kısmı kamu güvencesinde. Gelişmekte olan ülkeler bankalarını güçlendirmek için gelişmiş ülkelerdeki kamu güvencesindeki bankalarla rekabet mi etmeli? Normal mi?

Dünyayı El İdrisi gibi görürsek, ters dünya haritası gibi, aşağıda gözüken gelişmekte olan ülkeler üste çıkacaktır.

Günümüzde segmentasyon tekrar önem kazanıyor, müşteri segmentasyona yeniden odaklanmalıyız. Müşteri ilişkileri de önemini arttırıyor, artık CEO’lar bile dert ediyor.

Çağrı merkezi yönetimlerinde maliyet rekabeti bazen abartılıyor. Maliyetin fazla kısılması müşteri tatmininden uzaklaşmayı doğuruyor. Müşteriye dair özelleştirme ve çözüme yakın durma yeteneği kaybediliyor.

“Savaş askerlere emanet edilemeyecek kadar ciddi bir meseledir.” CEO’lar müşteri ilişkileri de pazarlamacılara emanet edilemeyecek kadar ciddi bir meseledir demeye başladı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s